26 C
Kyiv
Неділя, 27 Липня, 2025

ЄС заморозив частину допомоги Україні

Європейський Союз вирішив утримати 1,5 мільярда євро з фонду допомоги Україні, пояснивши це невиконанням кількох ключових умов, пов’язаних із реформами, верховенством права та боротьбою з корупцією. Про це пише The New York Times, посилаючись на офіційні джерела в Єврокомісії.

Ідеться про частину з 4,5 мільярда євро в межах ширшого пакету допомоги на суму 50 мільярдів євро, який ЄС пообіцяв Україні на трирічний період. Утримані кошти не можуть бути використані на військові цілі і прив’язані до виконання «контрольних показників» належного врядування. Втім, остаточне рішення ще не ухвалено — гроші можуть бути розблоковані, якщо Україна продемонструє прогрес.

Україна подала заявку на виділення чергового траншу в червні, хоча, за словами представника Єврокомісії Гійома Мерсьє, не виконала три з 16 обов’язкових пунктів. Серед невиконаних — відсутність призначення суддів до Вищого антикорупційного суду, небажання уряду призначити обраного комісією керівника підрозділу з боротьби з фінзлочинами Бюро економічної безпеки, а також загострення конфліктів між Офісом президента і незалежними антикорупційними органами.

The New York Times зазначає, що в західних урядах усе більше зростає невдоволення внутрішньою політикою Банкової. Один з експертів, Джеймс Вассерстром, заявив: «Сяйво, безумовно, тьмяніє. У спільноті донорів панує невдоволення Зеленським».

Навіть новообраний прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер, за даними джерел, звертався до Зеленського з зауваженнями щодо впливу на антикорупційні відомства.

Відмова уряду Зеленського призначити Олександра Цивінського, обраного керівником ключового підрозділу в Бюро економічної безпеки, може поставити під загрозу й програму Міжнародного валютного фонду обсягом 15,6 млрд доларів. Заповнення цієї посади до четверга є формальною умовою продовження траншів.

Зеленський наразі веде перемовини з лідерами ЄС та США, закликаючи підтримати підвищення зарплат українським військовим, що, за його словами, критично необхідно для мотивації новобранців і підтримки боєздатності ЗСУ. У перемовинах беруть участь Урсула фон дер Ляєн, Марк Рютте, Еммануель Макрон, Кір Стармер, а також американські представники.

Попри мовчання Банкової щодо рішення ЄС, ситуація засвідчує зростання недовіри з боку західних партнерів до внутрішньої антикорупційної політики України.

Схожі статті

Актуально